Komşu hakkı sigortası

Komşu hakkı sigortası

Son devrin İslâm hukukçusu Ömer Nasuhi Bilmenin Osmanlıca eseri (Amelî ve Nazarî İslâm Ahlakı) kitabından özetliyorum tarihî olayı Şöyle cereyan eder:

Komşu hakkı konusunda Rasûlullahtan çok tenbih almış olan Hazreti Ali Efendimizin kapısını bir gün biri çalar Hemen koşup kapıyı açınca komşusunu karsısında görüp buyur eder Ne var ki komşunun içeriye girmeye niyeti yoktur Çünkü titrek sesle derdini anlatmaya çalışmaktadır Der ki:
– Birine borcum vardı, gününde ödeyemedim, şimdi de sertsözlerle istiyor alacağını Lütfetseniz de bir miktar yardımda bulunsanız, borcumu ödesem Hemen elini cebine atan Rasûlullahın damadı, komşusuna istediği parayı hiç tereddüt etmeden verir Komşu da hayır dua ederek alıp uzaklaşır
Ancak bundan memnun olması gereken Hazreti Alide beklenen görülmez de başlar gözyaşı döküp ağlamaya Bu defa merak eden hanımı sormaktan kendini alamaz da der ki:
– Sevineceğin yerde üzülüyorsun Halbuki komşunun ihtiyacını karşıladın, görevini yerine
getirmiş oldun
– Hayır, görevimi tam yerine getirmedim, diyen Hazreti Ali Efendimiz, tarihe geçecek şu yorumu yapar:
– Şayet ben komşuma karşı görevimi tam yapacak olsaydım o bana gelmeden önce ben ona gidecektim İhtiyacını o istemeden ben verecektim Demek ki ilgilenmemişim, günlerce ihtiyaç içinde kıvranmış, nihayet kendi ayağıyla gelip istemek zorunda kalmış Bu, ağlanacak bir ihmaldir

Ne dersiniz böyle komşuluk anlayışına? İslâm, komşuları birbirine böyle mi sigortalamış? Hayatın zorluklarına böyle mi karşı koyuyorlarmış? Zaman olur ki hayali cihan mı değer?
Ne muhteşem sosyal dayanışma anlayışı buBuyurun ,sohbete , sohbetci,chat ,cet,sohbet


wWw.Nazlicafem.Net Chat – Sohbet
wWw.Nazlicafe.Com Chat – Sohbet
wWw.Nazlicafe.Net Chat – Sohbet
wWw.sohbetfix.net Chat – Sohbet
wWw.nazlimcafem.net Chat – Sohbet
wWw.nazliyim.com Chat – Sohbet


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Değerli Yorumcumuz;
Yaptığınız yorumun, yazı ile ilgili olmasına özen gösteriniz. Yorumların varlık sebebi, “fikir alışverişi” başka birşey değildir.

- Her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte,
- Hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren,
- Türkçe imla kurallarına uymayan yorumları yayınlayamıyoruz.
- Kriterlere uygun yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz.siz de yorum yazın.


 • Kategoriler
 • SOHBETE GİRİŞ

  Sohbete BağLan http://www.nazlicafem.net/


  nazlicafem.nets
  Dış Bağlantılar: Sohbet | Bedava Sohbet
  kedinin gözlerinden,aslanın pençesinden, erkeğin kalleşinden , kadının kahpesinden, dostumun nefretinden oldum olası korkarımm..
  sohbet

  Mirc indir Gibi Aramalarda İlk Sayfalarda Öncülük Etmektedir.

  Sohbet Chat Odaları http://www.Nazlicafem.Net hoş geldiniz :) Bedava Sohbet Bedava Sohbet Bedava Sohbet Bedava Sohbet Her Sevmekte Sevilmek Kadar ßir Acının Yara Bandıdır ßy Kara_Murat :)
  Değer Verdiğin İnsanların Verdiğin Değere Layık Olmadıklarını Anlarsan,Sen Üzülme Bırak Layık Olmadıkları İçin Onlar UTANSIN,,((¯`»¦«´¯)) Kara_Murat ((¯`»¦«´¯)).....!
  Bedava Sohbet Bedava Sohbet Bedava Sohbet

  Sohbet,Chat,Odalari

  Sohbet Chat Sohbet Odaları

  Sohbet Chat

  seviyeli sohbet

  Bedava Sohbet Sohbet Odaları !!!...Sustum Gözyaşlarım Konuşsun...!!! ßy Kara_Murat :) Sohbet Chat Odaları http://www.Nazlicafem.Net hoş geldiniz :)
  Özlüyorum SENİ kanadı kırık kuşun uçmayı özlediği gibi. Özlüyorum SENİ doğacak çocuğunu bekleyen annenin özlemi gibi. Özlüyorum SENİ sakat kalmış bir çocuğu yürümeyi koşmayı özlediği gibi. Özlüyorum SENİ gecenin ardından gün doğuşunu bekler gibi. Özlüyorum SENİ toprağı kurumuş susuz kalmış fidanın suyu özlediği gibi. Özlüyorum SENİ Özlüyorum SENİ i seninle olmayı özlediğim gibi.»-(¯`v´¯)-» (Kara_Murat) »-(¯`v´¯)-» :)
  skype ile iletişim : muzaffercanpolat@hotmail.com :) http://wWw.Nazlicafe.Net/sohbet.php
  Türkiyenin en güvenilir ve en kaliteli sohbet programı "Nazlicafem Script" dir. Nazlicafem Script sohbet programını ücretsiz olarak bilgisayariniza yükleyin ardından kurulum işlemini yaparak sohbet odalarımıza bağlanabilirsiniz, Sizlere Sohbet odalarımız içersinde onlarca kişiyle tanışma fırsatma sunuyoruz! Yeni yeni dostluklar, Arkadaşlıklar, Aşklar herşey burada.. Eğlencenin ve Sohbetin yeni Adresi.!